Sobota

Dajme šancu talentom – Piaty Element

V sobotu otvorí program skupina talentovaných hudobníkov zoskupených v kapele Piaty Element. Príď sa pozrieť ako to ide kapele zo Spišskej Novej Vsi a okolia.

Folklórna skupina Smižančanka

Áno, aj naša Folklórna skupina Smižančanka sa predstaví na tohtoročnom Majálese. S májom je spojené stavanie mája a práve túto peknú tradíciu nám predvedú členky a členovia skupiny. Netradične prinášame folklór a tradície na náš rodinný festival, no veríme, že sa ti ich vystúpenie bude páčiť.

Živé sochy

ŽIVÉ SOCHY, ktoré sú dramaturgickým nápadom prešovčanky Alexandry Faybíkovej  a vytvorené z dielne tímu ACTORES. Živé sochy, boli odpremiérované na medzinárodnom divadelnom festivale TEMPUS ART 2021 a tešia sa obrovskej obľube. 

Medzi umeniami, ktoré možno predvádzať na ulici, má živá socha osobitné miesto. Tajomné, prekvapivé, často vtipné, niekedy hlboké, človek nemôže prejsť okolo živej sochy bez toho, aby si ju nevšimol. Má silu upútať pohľad ako magnet, podnietiť človeka k reakcii. Na obraz dobre komponovanej živej sochy sa nedá tak ľahko zabudnúť….

Tie od ACTORES predstavujú bežných ľudí z obdobia po skončení prvej svetovej vojny, kedy  ľudia túžili normálne žiť, deti sa chceli zabávať zo života, tešiť sa, vojaci mať v rukách kvety nie zbrane a vrátiť sa domov… jednoducho zabudnúť na všetky strasti…

Miro Jaroš

Narodil som sa 14. marca 1978 a vyrástol v Tepličke nad Váhom. Od detstva som sa zaujímal o hudbu, sníval o kariére speváka. Moji rovesníci sa hrávali, ja som sedel doma a počúval rádio. Analyzoval hudbu, robil si poznámky a vlastné texty na pesničky, ktorým som nerozumel.

Prvú pieseň Stačí malý úsmev som zložil, keď som mal dvanásť a spolu so sestrou Margitou sme ju nahrali na magnetofón. V sedemnástich som založil moju prvú kapelu On the way (1996) Naša pieseň Come and see sa dostala do rotácie v Žilinskom rádiu a dokonca vyhrala hitparádu! Hrali sme po regionálnych kluboch, ale rozpadli sme sa skôr, než si nás stihol všimnúť niekto z branže.

Podobne to bolo aj s chlapčenskou skupinou R.A.Y.S. (1999) v ktorej som bol hlavným spevákom. Nahrávacie spoločnosti o nás neprejavili záujem a tak som odišiel som do Izraela, aby som si zarobil peniaze na kvalitného producenta. V Tel Avive som robil kadečo. Začínal som na farme, neskôr som umýval riad v kuchyni či upratoval byty. Zahral som si v Oskarom ocenenom filme What a wonderful place a nahrával nové demá v štúdiu hitmakera Gerryho Wlodawskeho.

Po štyroch rokoch za hranicami som sa vrátil na Slovensko, skúsiť šťastie v šou Slovensko hľadá Superstar (2004) a  skončil som šiesty. Spolu s ďalšími finalistami sme nahrali najpredávanejší slovenský singel Kým vieš snívať a ja som dostal ponuku od Sony BMG na nahratie prvého albumu. Vrátil som sa do Izraela, kde vzniklo CD Exoterika (2005), z ktorého sa za krátke tri mesiace predalo vyše 11 000 kusov, čím sa album stal platinovým. Prelomový rádiový hit som nahral až koncom roka 2007 – Tlakovú níž. Môj druhý sólový album Tlaková níž priniesol aj ďalšie hity: Obyčajný, Spadla z oblakov či Na dne mora. Ďalší, v poradí tretí album Tráva musí rásť (2010) sa stal najsinglovejším albumom na Slovensku. Najúspešnejším singlom sa stal Čierny dážď, na vrchole najhranejších slovenských skladieb roku 2010 bol tri týždne.

Zmluvy s vydavateľstvom EMI sme ukončili vydaním výberovky Všetko najlepšie (2012) Vtedy som sa už začal presadzovať aj ako autor piesní pre iných interpretov. Dominike Mirgovej som napísal prelomový singel Nová a založil som vydavateľstvo Galgan Music, v ktorom sme jej vydali dva albumy. V roku 2013 som na podnet kamarátky Ivetky Haulíkovej napísal prvú pesničku pre deti, volala sa Veselé zúbky. Po nej prišli ďalšie motivačné pesničky pre deti a vznikol projekt pre (ne)poslušné deti.  V roku 2014 som vydal prvý album pre deti „Pesničky pre ne/poslušné deti“ a zároveň aj môj piaty album #5. Dnes už mám detské albumy štyri a na Vianoce 2016 som si spravil radosť albumom „Tešíme sa na Ježiška“, za ktorý som vďaka mojim fanúšikom dostal štvornásobnú platinovú platňu.

Robím to, čo som vždy chcel. Spievam, koncertujem, tvorím pod značkou svojho vlastného vydavateľstva. Ďakujem tomu hore, že mám stále múzu a taktiež môjmu tímu a fanúšikom, ktorí ma podporujú.

Kali

Slovenský raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary, pochádza z hlavného mesta Slovenska, konkrétne zo sídliska Petržalka, odkiaľ pochádza tiež veľa jeho predchodcov, prezentujúcich tento hudobný žáner v rámci Slovenska. Je vyučeným zlatníkom. Jeho prvé kroky však viedli smerom k športu a od šiestich do dvadsiatich dvoch rokov hrával aktívne futbal v druhej aj tretej lige a za dorast klubov Slovan Bratislava a Artmedia Petržalka. V čase, keď bola možnosť prebojovať sa medzi seniorov, bol povolaný do vtedy povinnej vojenskej služby.

Hip-hopu sa profesionálne venuje od roku 2008, kedy uzrel svetlo sveta jeho prvý úspešný singel s názvom „Zaplať keď si j..bal“. Jeho prvý sólo album však prišiel až o dva roky neskôr a niesol názov „Pod maskou je pravda“. Zaujímavosťou je, že tento album nebol vydaný na CD nosičoch. Bolo ho možné iba stiahnuť z internetu. V rovnakom roku ale stihol vydať aj ďalší album s názvom „Načo čakať“. Okrem samotných albumov však spoločne s raperom Matesom vyprodukovali skladbu „Náš svet“, vďaka ktorej sa na základe účinkujúcich vo videoklipe hudobník dostal do hľadáčika Antify a táto nelichotivá nálepka sa s ním tiahla ešte dlhé roky po vydaní uvedenej piesne.

Vo vysokom tempe produktivity pokračoval aj v roku 2012, kedy vyšiel v poradí už tretí album, ktorý niesol názov „Koniec je nový začiatok“. Tento album mal pre Kaliho príchuť udania nového smeru. Hudobník zanechal imidž zlého chlapca s nahnevanými textami a okrem nového manažéra, bývalého boxera Mira Čima, zaujal aj novú a hlavne veľkú časť hudobného trhu. Po črtajúcom sa úspechu mohol zanechať prácu štátneho zamestnanca, šoféra na ministerstve obrany a venovať sa naplno hudobnému rastu. Ozajstný úspech však zaznamenal až po vydaní v poradí už štvrtého albumu, ktorý opäť stihol vydať v jedinom roku s názvom „Kto to povedal?“. Po tomto albume sa z Kaliho a z hudobného producenta s pseudonymom Peter Pann, ktorý s Kalim spolupracoval, stali nezmazateľné postavy Slovenskej hudobnej tvorby.

Ich ďalší spoločný album s názvom „Užívam si to“ prišiel už v roku 2013 a len navýšil ich stúpajúci hudobnícky kredit. Nasledujúci album „N!KTO“ vyšiel v roku 2015 a podarilo sa mu nečakane opäť zvýšiť latku úspechu. Nová výzva na seba nenechala dlho čakať a siedmy album s názvom „Zlý príklad“ pristál na predajné pulty už v ďalšom roku. Zbesilá produktivita sa zastavila v roku 2017 po vydaní albumu „Dezert“, kedy hudobník plánoval koniec svojej kariéry, pretože podľa jeho vlastných slov je najlepšie odísť na vrchole.

Pavol Hammel a Prúdy

V hudobnom svete existujú kométy, ktoré priletia, prudko zažiaria a zhasnú. Sú tu aj hviezdy a hviezdičky, ktoré na oblohe populárnej hudby žiaria dlhšie. Nájdu sa dokonca aj stálice, ktoré dlhé roky produkujú výnimočnú kvalitu. No a potom je tu Pavol Hammel.
Písať o legende, ktorá dokáže neuveriteľných šesť dekád tvoriť vysoký nadštandard okorenený množstvom hitov, je nevďačná úloha. Samotný Pali by namietal ako prvý, lebo je to ten vzácny typ umelca, ktorý nestrháva pozornosť na seba, ale dáva vyznieť pesničkám. Preto by aj podobné riadky akiste otočil na žart a ironizoval by sám seba, lebo nadhľad a dobrá nálada sú s ním prirodzene spojené. Pavol Hammel skrátka nešpekuluje, ale poctivo dáva do každej pesničky veľký kus seba. Aj preto mu poslucháč jednoducho verí to, čo mu spieva. Špeciálne na textoch si dáva mimoriadne záležať. Od prvých albumov až po dnes je jasné, aké dôležité sú pre neho ich posolstvá.

Započúvajte sa opäť do Hammela. Spoznáte obraz doby, ktorý sme tu vyše polstoročie žili. V tých piesňach objavíte samých seba. Ich nadčasovosť je pritom obdivuhodná a aj staršie kúsky majú čo povedať takisto v dnešnej dobe. Pre mnohých milovníkov pôvodnej slovenskej hudby je Pavol Hammel slovenským národným pokladom. Hráč, ktorý sa prespieval životom a stále má čo povedať.

Mark Dann

Marek Danko známy ako Mark Dann je klavirista, skladateľ a hudobný producent pôsobiaci na Slovensku. Je držiteľom niekoľkých zlatých a platinových platní. V roku 2019 sa stal Objavom roka na hudobných cenách rádia Európa 2. O rok neskôr bol nominovaný v TOP 3 na Ceny Soza v kategórii Najúspešnejší mladý autor.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *